UNG ARENA
Maximus Emrat Dørje
Født 2009 – bosatt i Sarpsborg. Max er født og oppvokst på Soli Brug, et familiedrevet, privat galleri etablert i 1978. Her har han møtt mange kunstnere og sett utallige utstillinger.
Max begynte å tegne for alvor som tiåring, etter å ha vunnet en talentkonkurranse på skolen med tegningen «Storby». Som tolvåring laget han sitt første trykk, «A day in South America», som raskt ble utsolgt. Han fortsatte med tegninger, ofte av navnløse bar- og restaurantscener, før han høsten 2023 utviklet sitt konsept «Club Papiros». Debututstillingen fant sted på Soli Brug i november 2023, da Max var 14 år gammel – og ble helt utsolgt, både grafikk og originaler.
Max tegner først med blyant på A3 akvarellpapir. Deretter markerer han strekene med tynn filtpenn, før han fargelegger med tusj og gjør tegningen klar for trykk.
Tegningene hans kretser rundt Club Papiros – et fiktivt amerikansk klubbkonsept med røtter i 1980-tallet. Motivene er lekne, fargerike og detaljerte, befolket av både mennesker og dyr i dekadente omgivelser, inspirert av tidsperiodens stil og atmosfære.
Valget av 80-tallet som rammeverk er naturlig for Max, som – i likhet med sin far – mener musikken var best da.
Han henter inspirasjon fra tegneserier som Eventyrtid, Regular Show og Rocky av Martin Kellerman, samt filmer som Scarface, Color of Money, Bond-filmer, Goodfellas, Wolf of Wall Street og Casino. I tillegg er han påvirket av kunstnere som har stilt ut på Soli Brug, særlig Guttestreker, Johan Reisang og Pushwagner.
Med en far og bestefar over gjennomsnittet glad i mat og vin, har Max plukket opp mange inntrykk fra bar- og restaurantbesøk både hjemme og i utlandet.
Navnet Papiros stammer fra en intern idé om å starte et papirfirma som skulle produsere den perfekte tørkerullen. Navnet ble ofte nevnt på familiens kjøkken før Max begynte å tegne Club Papiros. Da han spurte hva baren i tegningen skulle hete, svarte noen – mest som en spøk, med mørk reklamestemme – «Hva med Club Papiros?». Det ble stående.
Nå, med nesten 500 solgte verk, er det ingen som tviler på valget.
Max planlegger å fortsette med tegning ved siden av skole, fotball og venner.
Han er representert hos Soli Brug Galleri, The Oslo Gallery og Mankovsky Gallery i Gøteborg.